Lemez se vratio kući - Općina Donja Dubrava

Novosti

 Poznato je da je splavarstvo kao privredna grane obitelji Hirschler i Zalan tijekom 19.stoljeća pa sve do drugog svjetskog rata bilo glavni generator razvoja Donje Dubrave. Splavovi su se sastavljali u Sloveniji te Dravom dopremali do Donje Dubrave gdje je bilo sjedište moćne firme Ujlaki- Hirschler i sin. Dio splavova su foringaši odvozili na Hirschlerovu pilanu u Kotoribu, a dio je otplovio dalje nizvodno Dravom sve do Beograda.
O splavarstvu se može mnogo toga pročitati u svakojakim knjigama, časopisima itd. No ja sam imao sreću da sam 2011.godine stupio u kontakt sa zadnjim živućim dobravskim splavarom  Mijom Horvatom (1920-2019). Zahvaljujući  Miji naučio sam kako se gradi splav. Godine 2013. sa svojom ekipom izgradili smo manji splav i nas sedmorica uspješno smo 3 sata plovili i doplovili do Legrada.
 No u višemjesečnim odlascima Miji tj. učenju kako se gradi splav Mijo mi je rekao da se na štaglju (u ulici Začretje gdje je prije živio)  nalaze dva lemeza-vesla koja su iz Slovenije došla oko 1930.godine. Otišao sam pogledati i vidio dva lemeza pribita na roženice. Uz suglasnost vlasnika kuće zajedno s mojim prijateljem Josipom Radmanić skinuli smo ta dva lemeza te ih doma restaurirali. Na internetu sam pronašao da se u Javniku, Općini Podvelka, Slovenija  nalazi Splavarski muzej. Kontaktirao sam gospodina Aleksandra Goloba te nakon pola godine pregovaranja odlučio sam zajedno s Josipom Radmanić da jedan primjerak lemeza u trajno vlasništvo poklonimo Splavarskom muzeju Javnik. Muzej se nalazi u nekadašnjoj kući poznate splavarske obitelji Šarman.
Dana 25.10.2021. godine,  došao je gospodin Aleksandar Golob s prijateljem te su odveli lemez kao muzejski eksponat u Sloveniju, od kud je doplovio  prije cca 90 godina.
Ovdje želim napomenuti da se kod mene nalazi još jedan takav lemez. U dogovoru sam s predsjednicom KUD-a,  gospođom Šteficom Kovač da se isti izloži u njihovoj prostoriji kod Zalana.


Sastavio:
Slaven Ujlaki        


 







Natrag