Tim povodom je 21. listopada održana konferencija za medije na kojoj su govorili protagonisti projekta, a kao čestitatari su danas u muzejske prostore došli međimurski župan Matija Posavec i David Vugrinec, kao predstavnik Grada Čakovca. Uz čestitke, jedan i drugi su im obećali daljnju suradnju i pomoć.
- Pozvali smo vas danas da s vama podijelimo, mi kao institucija, a i protagonisti radost kao i čitava zajednica radost dobivanja prestižne nagrade-rekla je u pozdravnom govoru Maša Hrustek Sobočan, ravnateljica Muzeja Međimurja Čakoveec.
Potom je govorila o genezi nastanaka edukativno- pedagoškog projekta koji nije ostao nezapažen na državnoj razini. Ime mu je „Muzej za Pogled 2019“ . Po njezinim riječima to je prvi sustavno promišljen i proveden interdisciplinarni projekt ovakve vrste na području Međimurske županije.
- Likovni aspekt koji je pružila muzejska struka kanaliziran je i doziran uz pomoć i nadzor Psihologijskog centra Čakovec- istaknula je ravnateljica koja je dodala kako je misija Muzeja Međimurja Čakovec približavanje kulturne baštine široj publici, među ostalim i i edukativnom djelatnošću koju Muzej posljednjih 5 godina intenzivno razvija. –Ovim smo projektom dodatno iskoračili na višu razinu uključivanja i aktivnoga sudjelovanja u lokalnoj zajednici. Ponosim se što njegujemo našu likovnu publiku u svim njezinim varijacijama te podržavamo pravo na različitost- ponosno će. To je prepoznalo Hrvatsko muzejsko društvo koje im je u petak 16. listopada u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu dodijelilo nagradu. Tada su dodijeljene nagrade za životno djelo i Godišnje nagrade projektima realiziranim u 2019. godini. Ocjenjivački sud za dodjelu Nagrada HMD-a imao je težak zadatak izbora između 49 pristiglih prijava, ne samo zbog brojnosti prijava već i zbog njihove kvalitete, stoga su dodijeljena i Posebna priznanja.
Posebno priznanje u kategoriji za prevedeni pedagoško-edukacijski program u 2019. godini dodijeljeno je Muzeju Međimurja Čakovec za projekt „Muzej za pogled 2019. - pedagoško-edukativni projekt s djecom iz autističnog spektra“.
Koncept projekta kao i pripremu likovnih radionica osmislila je Erika Nađ-Jerković, muzejska savjetnica i voditeljica odjela Likovne galerije MMČ. Projekt je pripreman i izvođen uz usku suradnju s dr.sc. Jelenom Klinčević, kliničkom psihologinjom Psihologijskog centra Čakovec koja je preuzela ulogu izrade nacrta operativne koordinacije s djecom i Udrugom Pogled iz Nedelišća te psihološki monitoring i moderaciju na samim radionicama. Projekt je rađen u suradnji s udrugom Pogled iz Nedelišća (udruga za autizam). Suradnik - fotograf na projektu i autor završne izložbe fotografija bio je Marko Vučenik, fotograf iz Donje Dubrave. On je zahvalio što je dobio prigodu da se kao volonter uključi u taj projekt. O udruzi Pogled Nedelišće govorila njena predstavnica Mirna Jambrović, koja je naglasila kako je kod njih okupljeno 104 djece starosti do 18 godina.
Stručne suradnice su u prezentaciji projekta, odnosno radionica preko kojih je realiziran, naglasile kako je cilj radionica PAS (Poremećaji autističnog spektra) je ozbiljan poremećaj i zato je u ovakvom projektu trebalo vrlo odgovorno osmisliti svaki korak kako bi, u konačnici, djeci pružili poseban doživljaj i kreativno iskustvo koje će pamtiti, a njihovim roditeljima predah od obaveza i oplemenjujući kulturni sadržaj. Radi se o djeci i obiteljima koje to zaslužuju jer su zbog razvojnoga poremećaja u stalnoj utrci s vremenom, isključeni iz brojnih životnih sadržaja, naročito u području kulture.
Bilo je novih planova i za ovu godinu, no desetkovala ih je Covid-19, no unatoč tome i ove godine su realizirane 3 radionice.
Projekt je bio podijeljen na tri zasebne komponente:
1. Radionicu Miran kao kip, lijep kao slika (za djecu u spektru autizma) koja se održala unutar stalnog postava Likovne galerije 25. i 26.4.2019. Iz muzejskoga fundusa skulptura i slika odabrana su djela za koje smo smatrali da, osim likovno-pedagoških, ispunjavaju i neke važne preduvjete za psihološki rad, tako što omogućavaju emocionalni doživljaj, spoznajni proces, motoričko i senzoričko iskustvo prikladno za djecu u spektru autizma. Odabrana su umjetnički snažna djela za koja smo pretpostavili da mogu izazvati zanimljive emocionalne reakcije i misaonu refleksiju kod djece. S psihološke strane važno je što su djeca imala fizički dodir sa skulpturama, mogla su se slobodno kretati kroz prostor, promatrati, spontano asocirati i verbalizirati svoja zapažanja i doživljaje, igrati uloge, uživljavati se i imitirati umjetnine. Djeca su prepoznavala te emocije kod sebe i bila spremna pokazati tjelesnom pozom svoj doživljaj skulpture koji je zabilježen na fotografijama.Cilj radionica: PAS (Poremećaji autističnog spektra) je ozbiljan poremećaj i zato je u ovakvom projektu trebalo vrlo odgovorno osmisliti svaki korak kako bi, u konačnici, djeci pružili poseban doživljaj i kreativno iskustvo koje će pamtiti, a njihovim roditeljima predah od obaveza i oplemenjujući kulturni sadržaj. Radi se o djeci i obiteljima koje to zaslužuju jer su zbog razvojnoga poremećaja u stalnoj utrci s vremenom, isključeni iz brojnih životnih sadržaja, naročito u području kulture.
2. Izložba fotografija s radionica Muzej za Pogled (završna prezentacija projekta)
Autor fotografija na izložbi bio je Marko Vučenik.
Autorica postava: Erika Nađ-Jerković, muzejska savjetnica i voditeljica odjela Likovne galerije
Mjesto: stalni postav Likovne galerije
Vrijeme trajanja izložbe: 6.12.2019. – 6.01.2020.
Na kraju je izdana i brošura projekta/katalog izložbe pod naslovom Muzej za POGLED 2019. čije su autorice tekstova: dr.sc. Jelena Klinčević i Erika Nađ-Jerković. Tisak publikacije financiran je sredstvima Grada Čakovca.