Brzi izbornik
 
Arhiva  
 
 
Fotogalerija
 
 
Nostalgija 
 
 
Mali oglasi
 
 
Župa Sv. Margarete
 
 
Naše gospodarstvo 
 
 
O našim strankama
 
 
Naši sportaši
 
 
Vicoteka
 
 
Vremenska prognoza
 
 
Fotokritika
 
 
Osnovna škola
 
 
Katalog informacija
 
 
Javno nadmetanje
 
 
Dobravski pijac
 
Gdje smo?

map

Potražite nas na interaktivnoj mapi!
Najnovija fotka

60godišnjaci


Arhiva novosti

godina


mjesec


prikaži
Mali oglasi

Prodajem vw passat karavan cl,...

procitajte oglase ›››

predajte oglas ›››
U MEĐIMURJU ZEUS I DOPPS ZAJEDNO POBROJALI 41.121 PTICU
30.1.2010.

Dana 23.1.2010. udruga ZEUS i slovenska udruga DOPPS uspješno su obavili zimsko brojanje ptica močvarica na akumulacijama i starom toku rijeke Drave na prostoru od Varaždina do Donje Dubrave. 
Ovu tradicionalnu aktivnost donjodubravska udruga ZEUS redovito obavlja već 13. godinu za redom te posjeduje vrlo vrijedne podatke i analize o kretanju brojnosti divljih vrsta ptica koje prezimljuju na Dravi u Međimurju. Možemo reći da uništavanje prirodnih  vodotokova šljunčarenjem, pretvaranjem u ogromne umjetne akumulacije, nepotrebnim radovima regulacije i kanaliziranja vodotokova, sječe šuma više je u proteklih 15-tak godina naštetilo ljudima nego pticama. S jedne strani evidentno je povećanje broja oboljelih od raznih bolesti dišnog sustava, a s druge strani brojnost ptica ne opada.
Ove godine u prebrojavanje ptica uključio se rekordan broj zainteresiranih. Pomoću dalekozora, durbina i teleobjektiva te Collinsovog ključa za prepoznavanje vrsta obavljen je terenski rad prebrojavanja ptica na akumulacijskim jezerima i starom toku Drave. Svojim iskustvom i znanjem mnogo su pomogli i slovenski kolege iz DOPPS-a (Društvo za opazovanje in proučavanje ptic Slovenije).
Ukupno je pobrojano 41.121 ptica od toga su članovi ZEUS-a prebrojali 6.082 ptice.
 Ovogodišnje siječanjsko brojanje ptica obuhvatilo je područje Drave od Varaždina do Donje Dubrave. Sudjelovali su članovi ZeuS-a Zvijezdan Haramija, Robert Međimurec, Vinko Habek, Nenad Podgorelec, Sven Kiš, Petra i Tanja Pongrac te Goran Čižmešija. Ove godine po prvi puta i malo bolje opremljeni opremom za promatranje ptica zadovoljni su viđenim vrstama od kojih izdvajamo bijelog ronca, ćubastog gnjurca, patuljastog vranca, sivu gusku, patku batoglavicu i krunatu patku. Neke vrste viđenih ptica nalaze se na crvenoj listi ugroženih vrsta te su zbog svoje malobrojnosti visoko zaštićene.
Rezultati brojanja se upisuju u posebne formulare i šalju u Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode koje prikuplja sve rezultate brojanja s prostora Lijepe naše, analizira ih i dalje prosljeđuje u Nizozemsku gdje je baza podataka za cijelu Europu. Nakon analize svih rezultata određena se posebno vrijedna područja predlažu za zaštitu i očuvanje. To su takozvana IBA (Important Bird Areas). Udruga ZEUS je ponosna što može reći da je kontinuiranim brojanjem ptica svih 13 godina pridonijela što je područje rijeke Drave u Međimurju jedno od europskih IBA područja.

Pitanje je samo da li smo mi Međimurci svjesni kolika je vrijednost prirodnih sustava dviju rijeka Mure i Drave u netaknutom i neoskvrnjenom obliku, a kakve su posljedice po ljudsko zdravlje kad se krene s rušilačkim projektima regulacije, kanaliziranja i iskopa velikih razmjera direktno iz korita naših rijeka? Naše ljepotice su važni rezervoari pitke vode, značajan primjer visokog stupnja biološke različitosti, potencijal razvoja prirodi bliskog turizma i samo netaknute, neoskvrnute i očuvane prenijet će te svoje vrijednosti budućim pokoljenjima.
Više informacija potražite na www.senjar.hr
...


  



  



  



  




Privrednici



















Anketa

Rezultati

Raspored sv. misa
Nedjelja
13.10.2013.
7.30 za + Čižmešija Ceciliju god., Tomu i + rod.
10.30 ŽUPNA


bottom
Coldreactor - home of Damir Karić