Brzi izbornik
 
Arhiva  
 
 
Fotogalerija
 
 
Nostalgija 
 
 
Mali oglasi
 
 
Župa Sv. Margarete
 
 
Naše gospodarstvo 
 
 
O našim strankama
 
 
Naši sportaši
 
 
Vicoteka
 
 
Vremenska prognoza
 
 
Fotokritika
 
 
Osnovna škola
 
 
Katalog informacija
 
 
Javno nadmetanje
 
 
Dobravski pijac
 
Gdje smo?

map

Potražite nas na interaktivnoj mapi!
Najnovija fotka

60godišnjaci


Arhiva novosti

godina


mjesec


prikaži
Mali oglasi

Prodajem vw passat karavan cl,...

procitajte oglase ›››

predajte oglas ›››
OSTAVITE ŠLJUNAK RIJEKAMA !
20.1.2009.

Potreseni viješću da se spremaju nove aktivnosti iskapanja šljunka na ukupno devet lokacija duž rijeka Mure i Drave članovi ZEUS-a i  novoosnovanog Kanu kajak kluba «Burkač» dogovorili su zajednički performans. Kako se radi o ekstremno nepotrebnom projektu Hrvatskih voda da se nekoliko milijuna m3 šljunka iskopa na prirodnim lokacijama koje zaista i realno predstavljaju posljednje netaknute oaze na našim rijekama i tim radovima iskorištavanja pridonih resursa zapravo meandrirane vodotokove s pregršt šljunčanih i pješčanih ada, trstika, vrbika, koji su staništa rijetkim močvarnim biljkama, životinjama, posebno velikom broju vrsta divljih ptica, pretvorili bi iste u bezlične odvodne kanale obložene kamenim gromadama.
 

Na ovako ekstremnu ideju uništenja odlučili su odgovoriti ekstremnim poduhvatom – zimskim spustom čamcima bez motora od brane HE Dubrava do Legrada. To je Tok Drave koji u svom gornjem dijelu dužine cca 14 km predstavlja stari tok Drave u koji se pušta višak vode iz akumulacijskog jezera HE Dubrava te donji dio koji počinje kod Donjodubravskog mosta i koji predstavlja početak prave rijeke Drave nakon niza od tridesetak hidroelektrana na Dravi. Taj donji tok Drave je dugačak oko 8 km i pravi je doživljaj divlje i široke prirodne rijeke.  
U subotu, 17. siječnja 2009. oko pola 11 sati okupilo se društvo, ukupno 10 članova ZEUSa i Burkača, izostao je manji broj članova iz Čakovca za koje su vremenske prilike ipak bile suviše odbojne. Pri temperaturi -4°C i uz lagani povremeni sjevernjak pumpali su se čamci, oblačila oprema, navlačili spasilački prsluci. U 12h krenula je posada u 3 plovila na ekspediciju «Ostavite šljunak rijekama!». Svijesni važnosti akcije i poruke koju žele pronijeti, ni jednog trenutka nisu odustajali od svoje zacrtane akcije.
Prekrasnim rukavcima od Ljunkovca i Svete Marije, preko Podravske Selnice, Bukovca i Donjeg Vidovca preko Donje Dubrave pa uz rezervat Veliki Pažut do Legrada put je trajao 3h i 20 min. Taman do pred zalazak sunca stigli smo na plažu Sip u Legrad, na samome ušću Mure u Dravu. Oni koji su prvi puta vidjeli ove ljepote bili su osupnuti prirodnim ljepotama gornjeg i donjeg dijela toka. Kod Svete Marije doživjeli smo neponovljivi prizor gdje je primjerak orla štekavca dobrih 10min kružio pred nama loveći plijen u vodi. Viđeno je 100-tinjak labudova, 50-tak velikih vranac, 10-tak patuljastih vranaca, crne liske, divlje patke, patke batoglavice, mali gnjurci, velika siva čaplja, velika bijela čaplja, mala čapljica, svega nekoliko vodomara, mnogo tragova aktivnosti dabrova.  
Ipak, za ovakav poduhvat treba se dobro fizički i kondicijski pripremiti, imati posebnu opremu poput neoprenskog odijela, obavezni su spasilački prsluci za svakog veslača, topli napitak, energetski bogata hrana i svakako dobra i sigurna plovila te nadzor iskusnih skipera. Nikako se u ovakve avanture nemojte upuštati sami, ni mi koji veslamo rijekama već više od desetak godina, zimske spusteve organiziramo veoma rijetko. 
Želimo jasno reći da su sva iskapanja šljunka direktno iz vodotokova štetna do te mjere da poremećuju ekološke sustave koji su stvarani stotinama godina te samim time rezultiraju nestajanjem biljnih i životinjskih vrsta, mijenjanjem forme riječnog korita dolazi do drastičnih promjena biljnog i životinjskog svijeta, već pri današnjoj situaciji imamo veliko opadanje ribljeg fonda u našim rijekama. Neke vrste biljaka su vezane isključivo uz postojanje riječnih sprudova kao npr. najugroženija riječna biljka kebrač Myricaria germanica. Upravo kebrač nastanjuje riječne sprudove na relaciji Sveta Marija – Legrad i više na daljnjem toku nzvodno od Legrada ne nalazimo ovu biljku. Tu su i važna mrijestilišta riba koja će nestati ukoliko se radovi Hrvatskih voda izvedu. U razdobljima poput ovog,  kad je 90% površine akumulacijskih jezera smrznuto, stari tok rijeke Drave koji nikad ne smrzava predstavlja jedino pouzdano hranilište brojnim vrstama ptica močvarnih staništa, ali i sisavcima poput divljači, dabrova, vidre i dr... 
Došlo je vrijeme kad čovjek mora stati sa svojim rušilačkim nagonima i propitati svaku svoju intervenciju u prirodni okoliš. Što je nama danas bitnije – očuvati prirodnu rijeku i tako sačuvati zdrav okoliš za buduće naraštaje ili iskoristiti milijune m3 šljunka i time još 22 km rijeke pretvoriti u bezličnu pustoš poput lokacije Beli Kipi kod Varaždina odnosno pretvoriti prirodnu živu rijeku u mrtvi ravni kanal poput primjera vodotehničke regulacije rijeke Bednje itd... Mi jasno izražavamo svoje stajalište da smo sigurni da rijeke i njihov okoliš trebamo čuvati i njegovati kao dio kulturne i prirodne baštine našega kraja. Stoga predlažemo da se odustane od projekata iskapanja šljunka iz rijeka te da se ulože dodatni napori, istraživanja i pronađu alternativni izvori šljunka. 
Mura i Drava su naše ljepotice koje su veliki rezervoari pitke vode, značajan primjer visokog stupnja biološke različitosti, potencijal razvoja prirodi bliskog turizma i nose samo netaknute, neoskvrnute i očuvane prenjet će te svoje vrijednosti našim budućim pokoljenjima....


  



  



  



  




Privrednici



















Anketa

Rezultati

Raspored sv. misa
Nedjelja
13.10.2013.
7.30 za + Čižmešija Ceciliju god., Tomu i + rod.
10.30 ŽUPNA


bottom
Coldreactor - home of Damir Karić